Jako profesionální finanční poradci ETF jistě znáte. Věděli jste ale, že objem prostředků spravovaných touto formou loni přesáhl objem financí v klasických podílových fondech? My ETF považujeme za mimořádně efektivní způsob pro zhodnocování peněz, který přináší značné výhody pro klienty i finanční poradce. Proč jsou podle nás „ETFka“ správná volba, si řekneme v tomto článku.
Profíkům není třeba ETF (z anglického Exchange Traded Fund) vysvětlovat, ale když se bavíme se samotnými klienty, bývá trocha osvěty potřeba. ETF tak představujeme jako moderní obdobu investičních fondů, které se zaměřují na konkrétní hospodářské sektory, dluhopisy, komodity nebo svým složením kopírují akcie zastoupené v indexech cenných papírů, jako je třeba americký S&P 500. Koupíte-li si ETF fond, je to jako byste si koupili balík několika desítek či stovek vybraných akcií, dluhopisů, komodit nebo jiných investičních nástrojů. A s těmito fondy můžete na burze obchodovat jako s jinými akciemi.
Na scéně už tři desítky let
ETF se obchodují už téměř 30 let a ve světě si získaly u investorů oblibu zejména díky své jednoduchosti a transparentnosti. Zatímco podílové fondy zaměstnávají analytiky a portfoliomanažery, kteří se snaží aktivně vybírat investiční nástroje, aby překonali sledované tržní indexy, ETF fondy tyto indexy pouze kopírují. Dlouhodobě se totiž ukazuje, že aktivně řízené podílové fondy většinou zaostávají za výsledky indexů, které se snaží překonat.
Investoři u ETF oceňují také transparentnost těchto produktů. Zatímco podílové fondy do svých poplatků zahrnují různé náklady na správu, řízení portfolia i provize pro distributory, ETF hradí pouze náklady na správu. Jejich poplatek je pro investory jednak nižší, a to často řádově, a jednak je čitelnější. Nízké poplatky rovněž umožňují finančním poradcům nastavit za své služby při práci s klienty a jejich vzděláváním spravedlivou odměnu, a přitom zůstat stále konkurenceschopnější než běžné fondy.
Rostoucí oblibu ETF fondů mezi investory ve světě dokazuje i fakt, že objem prostředků spravovaných v ETF překonal v roce 2020 objem prostředků spravovaný v podílových fondech.
Prvním ETF fondem se v roce 1993 stal SPDR S&P 500 ETF Trust, zaměřený na akcie 500 největších amerických společností. Pokud byste do něj při spuštění investovali 1 000 USD, dnes by měla vaše investice hodnotu zhruba 15 000 USD. Jeho výkonnost kopíruje výnosy amerických akcií z indexu S&P 500 a od jeho založení činí průměrný výnos 9,96 % ročně (k prosinci 2020). Dá se jednoduše říct, že ETF mají stejnou výkonnost jako indexy, které kopírují.
Investorům vybíráme vždy na míru
V Edwardovi se vždy soustředíme na tzv. základní rozložení celkového portfolia. To znamená, že nejdříve určíme, v jakém procentu budou v portfoliu zastoupeny základní třídy aktiv, jako jsou například americké akcie, globální nemovitosti, státní dluhopisy nebo zlato. Jinak tedy vypadá základní rozložení pro konzervativního investora a jinak pro dynamického.
V rámci každé třídy aktiv pak vybíráme ty nejlepší ETF fondy, které svět nabízí. Při volbě jednotlivých ETF sledujeme různá kritéria a využíváme i analýzy nezávislých agentur. Vybíráme vždy jen kvalitní ETF fondy od renomovaných světových správců. Pracujeme jak s široce diverzifikovanými ETF, které drží akcie několika tisíc světových firem, tak s úzce zaměřenými ETF, které nakupují akcie jen několika desítek vybraných společností.
Aktuálně máme seznam zhruba 20 pečlivě vybraných ETF fondů, ze kterých sestavujeme portfolia pro naše klienty. Tento seznam průběžně revidujeme a doplňujeme.
Aby 1 + 1 byly víc než 2
V Edwardovi nezůstáváme jen u toho, že nakoupíme ETF a pasivně sledujeme jejich vývoj. Portfolia klientů příhodně rebalancujeme, aby dosáhla lepšího zhodnocení. Při rebalancování dochází vždy k tomu, že odprodáváme „za draho“ část aktiv, která právě vyrostla, a nakupujeme za „levno“ část aktiv, která právě poklesla. Pokud tedy držíte dvě aktiva, která reagují zpravidla opačně na různé tržní situace, pak jejich kombinací a pravidelným rebalancováním můžete získat nejen o něco lepší výnos, ale zejména mnohem nižší kolísavost portfolia. Pro klienta to je tedy ideální kombinace pasivního a aktivního investičního přístupu.
Upozornění: Tento článek nepředstavuje investiční doporučení a historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů. Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové a společnost Edward negarantuje dosažení výnosů z těchto investic. Před investováním se proto vždy poraďte se svým finančním poradcem.