Jakou část portfolia by měly tvořit rozvojové trhy?

Rozvíjející se ekonomiky vypadly z hledáčku mnoha investorů po nejhorší dekádě pro jejich výnosy od 30. let 20. století. Proč je tedy tento region v klasických modelových portfoliích Edwarda stále nadvážen? Jako odpověď přinášíme analýzu přední americké investiční společnosti Morgan Stanley, právě na toto téma.

Rozvojové trhy (zkratka „EM“) v tuto chvíli přitahují pozornost jak atraktivním oceněním jejich akcií i měn, tak rekordně vysokým oceněním v jiných regionech. Nicméně, podle Morgan Stanley existuje mnoho dalších důvodů, proč očekávat, že výkonnost EM v následujících pěti až deseti letech překoná akcie z vyspělých trhů. Zde jsou čtyři hlavní:

  1. V několika rozvíjejících se zemích se velmi daří „staromódním“ výrobním odvětvím.
  2. Zvýšené ceny komodit jsou dobrým znamením pro mnoho rozvíjejících se zemí, které jsou závislé na jejich vývozu.
  3. Vlády mnoha rozvíjejících se zemí byly v důsledku pandemie nuceny prosadit bolestivé ekonomické reformy, které v příštích letech pravděpodobně urychlí jejich růst.
  4. Pandemie také urychlila digitální revoluci v těchto zemích, která se zde rozvíjí ještě rychleji než ve vyspělých státech.

V posledním desetiletí se investoři zaměřovali pouze na dvě země, Spojené státy a Čínu, a na jeden sektor, technologický. Ale žhavá témata jednoho desetiletí málokdy zůstanou žhavá i v dalším, a proto analytici Morgan Stanley očekávají vzestup „zbytku” – zemí mimo velmoci a společností mimo velké technologie. Po historicky slabém desetiletí pro výnosy EM (viz obrázek 1) nebyl rozdíl mezi oceněním EM a amerických akcií nikdy větší. A s optimistickými růstovými vyhlídkami pro rozvíjející se ekonomiky, ve srovnání se Spojenými státy, je jediným způsobem, jak se tyto extrémy mohou posunout zpět k rovnováze, dlouhodobá nadvýkonnost EM akcií oproti USA.

Obrázek 1: Minulé desetiletí bylo pro výnosy EM historicky slabé. Celkové výnosy akcií (%), USD.

Zdroj: MSIM, Bloomberg, FactSet, Haver, Global Financial Data. Údaje k 31. prosinci 2020. Představuje celkové výnosy akcií v USD kompozitního indexu rozvíjejících se trhů Global Financial Data (GFD) od roku 1930 do roku 1988 a následně indexu MSCI Emerging Markets.

Jakou část akciového portfolia tedy dává aktuálně smysl do rozvojových trhů investovat? V tomto článku se podíváme na tři různé přístupy, které se běžně používají k zodpovězení této otázky a uvidíme, že i když odpověď není jednoznačná, vyšší alokace do EM by mohla vašemu portfoliu pomoci skrze dlouhodobý růstový potenciál i lepší diverzifikaci.

Tři racionální alokační strategie

Podle HDP

Jeden z přístupů doporučuje investorům alokovat peníze do zahraničních akciových trhů v poměru země na celosvětovém HDP, protože to by mělo zhruba vystihovat „ekonomický význam” dané země. V současné době 27 zemí, které tvoří index MSCI Emerging Markets Index, představuje asi 39 % světového HDP (viz obrázek 2). A do budoucna se očekává, že podíl se ještě navýší.

Obrázek 2: Rostoucí podíl EM na globálním HDP (%).

Zdroj: Haver, MMF, MSIM. Údaje k prosinci 2020. Projekce MMF jsou uvedeny pro období 2021-2025. Používá země v indexu MSCI Emerging Markets Index a MSCI AC World Index pouze pro účely srovnání s váhami indexů.

Podíl na akciovém trhu

Druhý základní přístup je založen na podílu na globální tržní kapitalizaci. V současné době mají rozvíjející se trhy asi 12% podíl na globální tržní kapitalizaci, což je značný nárůst z 1 % v roce 1988. Všimněte si, že tento podíl je mnohem nižší než podíl EM na celosvětovém HDP (39 %). Postupem času Morgan Stanley očekává, že podíl globální tržní kapitalizace rozvíjejících se trhů poroste a potenciálně se bude blížit podílu na HDP, protože rostoucí příjmy dávají stále více lidem prostředky a potřebu investovat do akcií prostřednictvím penzijních fondů, pojistných smluv a dalších stále sofistikovanějších finančních produktů.

Obrázek 3: Dlouhodobě rostoucí alokace EM v globálních indexech.

Zdroj: MSCI. Údaje k 31. prosinci 2020. Představuje podíl rozvíjejících se trhů v MSCI All Country World Index.

Mean-variance metoda

Třetí základní alokační strategie je založena na Moderní teorii portfolia (Markowitz, 1952) jinak známá jako „Max Return/Risk”. Tento přístup používá historické výnosy, aby exaktně vypočítal váhu každého aktiva, pro maximální očekávané výnosy portfolia, vzhledem k toleranci investora k riziku. Na základě měsíčních výnosů a volatility indexů MSCI World a MSCI EM od roku 1988, analytici Morgan Stanley zjistili, že optimální akciové portfolio složené z těchto dvou indexů by alokovalo 27 % do EM a 73 % do DM, jak ukazuje obrázek 4.

Obrázek 4: Sharpe ratio portfolia EM & DM, jako poměr alokace EM.

Zdroj: FactSet, MSCI, výpočty MSIM. Údaje k 31. prosinci 2020

Shrnutí

  • Náš přehled tří standardních přístupů k alokaci EM naznačuje, že globální akcioví investoři by měli alokovat do EM někde v rozmezí 12 % až 39 %.
  • Vzhledem k tomu, že rozvíjející se trhy nadále získávají podíl na globálním HDP a globální tržní kapitalizaci a že jejich finanční sofistikovanost se stále zvyšuje, je možné, že ideální alokace EM bude do budoucna ještě vyšší. Těm, kteří se zajímají, odkud přijde růst EM, se nabízí možnosti, které začínají u zpracovatelského průmyslu, cen komodit, ekonomických reforem a vzestupu nových odvětví a společností poskytujících internetové služby mimo Čínu.
  • V Edwardových modelových portfoliích je alokace akciové složky do EM 28 % u naší klasické modelové řady, 7,5 % u ESG řady a 12 % u Market Cap řady. Pokud byste ovšem chtěli pro rozvojové trhy nastavit odlišnou alokaci, nebo si přizpůsobit jakýkoliv další aspekt našich modelových portfolií, můžete také využít naše individuální portfolia.

Upozornění: Tento článek nepředstavuje investiční doporučení a historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů. Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové a společnost Edward negarantuje dosažení výnosů z těchto investic. Před investováním se proto vždy poraďte se svým finančním poradcem.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Další články