Martin Cimprich: Trpělivost a dlouhodobé investování se vyplácí

Martin Cimprich posílil Edwardův tým letos na podzim na pozici investiční analytik. Ve svých 23 letech už má vlastní zkušenosti s investováním a financím se věnuje i při studiu. Byť je původem Pražák, hlavní město vyměnil za Skotsko a později Londýn, v Británii žije pátým rokem. Studuje investiční bankovnictví na Queen Mary University of London. Je to vášnivý hráč rugby, který v tomto sportu Českou republiku dokonce reprezentuje v národním týmu.

Jak jsi se dozvěděl o Edwardovi?

Od kamaráda a spoluhráče z rugby Tomáše Adámka. Oba nás zajímá investování a Tomáš zároveň pracuje jako finanční poradce. Když jsme spolu jednou mluvili, a řeč se přirozeně dostala na peníze, začal mi vyprávět o nějaké parádní investiční platformě, která mu jako finančnímu poradci hodně usnadňuje život. Pak jsem si Edwarda vygooglil, prozkoumal portfolia, napsal vám a zbytek už znáš. Došlo ke společnému online meetingu, a protože jsme si sedli lidsky i profesně a viděli jsme vzájemnou přidanou hodnotu, dohodli jsme se na spolupráci.

Co říkáš na první měsíce spolupráce?

Zatím si práci velmi užívám. Je to moje první práce v investičním průmyslu a zároveň první práce, kterou dělám na dálku. Hodně věcí, které pro Edwarda dělám, jsem dřív dělal pro své vlastní portfolio nebo blog ve volném čase, takže občas zapomenu, že teď je to už „opravdová práce“. Také si hodně cením pracovní flexibility, díky které můžu kromě práce ještě studovat a hrát rugby.

Je rugby hlavní koníček? Co jsou tvoje další záliby?

Ano, rugby je vážně velká záliba. Začínal jsem v Říčanech, když mi bylo 10 let. Od té doby jsem hrál v Jihoafrické republice, ve Skotsku a teď v Anglii. Hodně si vážím toho, že jsem si mohl ve Skotsku zahrát profesionálně a dodnes hraju za český nároďák. Mimo rugby rád cestuji, zkouším nová jídla a trávím čas se svou partnerkou.

Co je nejtěžší na životě v Anglii?

V Londýně nás nejvíc překvapilo, jak drahé je tu ubytování a jak náročné je si nějaké vůbec najít. To byl asi největší stres. Když jsme se stěhovali, vtipkovali jsme, že oproti hledání bytu bylo dostat se na školu úplná brnkačka. Jinak jsme ale na všechno celkem zvyklí, protože už předtím jsme čtyři roky žili ve Skotsku. Všechny přízvuky v Londýně jsou oproti Skotsku velká pohoda.

Kdy jsi se začal o investování zajímat a jak investuješ?

O investování jsem se začal pořádně zajímat až během koronaviru. Zajímalo mě už předtím, ale až všechna ta omezení mi dala možnost se do toho vážně ponořit. Koukal jsem na videa na YouTube, poslouchal podcasty a četl knížky. V této rané fázi jsem naštěstí narazil hlavně na materiály, které se opíraly o skutečná data a finanční teorie. To asi hodně ovlivnilo můj investiční přístup až dodnes. Osobně investuji do kombinace nízkonákladových indexových fondů a nějakého bezrizikového aktiva, většinou hotovosti. Jejich poměr záleží na mém dlouhodobém investičním plánu. Asi právě díky souladu mezi mým osobním přístupem a Edwardem naše spolupráce tak dobře funguje.

Co považuješ za svoji nejlepší dosavadní investici?

Řekl bych, že moje nejlepší dosavadní investice bylo vysokoškolské studium v zahraničí, i když ten celkový benefit se projeví až časem. Věřím ale, že trpělivost a dlouhodobé investování se vyplácí. A co může být dlouhodobější než investice do lidského kapitálu, jako je vzdělání.

 Jak funguje investování obecně v Anglii? Vidíš nějaké významné rozdíly?

Řekl bych, že investování je v Anglii celkově o něco víc kulturně zakořeněno. Přeci jen se tu lidi v kapitalismu pohybují o něco déle, a tak je pro ně investování přirozená součást života. V běžné konverzaci se na to dostává řeč asi o něco častěji než v Česku, ale nemůžu vyloučit, že je to spíš tím s jakou skupinou lidi se bavím. Většinu lidí v Anglii ale i tak nejvíc baví ty ,,sexy” spekulativní investice jako Tesla, Bitcoin nebo Gamestop. I tady musí tedy finanční poradci, jejichž služby majorita pracujících lidí v Anglii využívá, tvrdě makat a vysvětlovat, aby klienty dostali do nízkonákladových ETF. Lidé tu můžou ročně investovat až £20,000 osvobozených od daně z budoucích výnosů, když investují dlouhodobě – to je velké lákadlo. Možná i proto má hodně lidí které znám dva investiční účty: jeden menší na hraní a spekulace, a druhý výrazně větší na zodpovědné, dlouhodobé investování.

Upozornění: Tento článek nepředstavuje investiční doporučení a historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů. Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové a společnost Edward negarantuje dosažení výnosů z těchto investic. Před investováním se proto vždy poraďte se svým finančním poradcem.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Další články