Očekávané výnosy a rizikovost
Naše modelové řady jsou sestaveny tak, aby portfolia napříč nimi měla stejné očekávané výnosy a rizikovost. To znamená, že například portfolia MP4 z modelové řady Edward, MC4 z Market Cap řady a ESG4 z aktivní řady od BlackRocku by měla všechna mít velmi podobnou kolísavost a do budoucna od nich také očekáváme takřka identickou výkonnost. To samé platí pro portfolia MP7, MC7 a ESG7 a tak dále.
Naše konkrétní očekávané průměrné roční výnosy na následujících deset let a nejvyšší očekávané poklesy pro každou z deseti úrovní rizikovosti naleznete v tabulce níže. Mějte ale na paměti, že skutečné budoucí výnosy jsou nepředvídatelné, obzvlášť v časových horizontech kratších než několik let.
Tabulka 1: Očekávané průměrné roční výnosy a akceptovatelné poklesy modelových portfolií.
*Očekávaný výnos je stanoven jako vážený aritmetický průměr očekávaných výnosů jednotlivých investičních kategorií zastoupených v daném portfoliu, ponížený o předpokládané náklady na investování a zaokrouhlený na desetinu procenta. Při stanovení očekávaných výnosů investičních kategorií vycházíme z dat a výpočetních modelů společností Blackrock a JP Morgan. Je potřeba brát na zřetel, že uvedené očekávané výnosy vychází částečně z výnosů minulých a nejsou zárukou skutečně dosažených výnosů v budoucnu. Skutečné výnosy portfolia v budoucnu se mohou od očekávaných lišit, a mohou dosáhnout i záporných hodnot.
**Akceptovatelný pokles vyjadřuje orientační hranici, o kolik procent může hodnota portfolia běžně poklesnout. Tato hranice však není zárukou, že nedojde k poklesu vyššímu.