Někteří uživatelé Edwarda nedávno projevili zájem o aktuální situaci v Číně v kontextu našich modelových portfolií a zároveň se chtěli dozvědět naši perspektivu na čínský trh. Rádi bychom s vámi proto sdíleli naše úvahy a přístup k této otázce.
Důvod k obavám mohla dát investorům například zpráva od banky Morgan Stanley, která uvedla, že světové zahraniční fondy nadále snižují své investice do čínských akcií, což dovedlo průměrnou investici těchto fondů na nejnižší úroveň od roku 2020. Toto snížení je údajně způsobeno napjatými vztahy s USA, což zapříčinilo ústup nejenom ze strany fondů, ale také drobných investorů. Očekávané oživení čínské ekonomiky po skončení přísných protiepidemických opatření se tak zatím nenaplnilo.
V našem interním portfolio managementu se právě zabýváme tímto vývojem a chtěli bychom s vámi sdílet několik klíčových bodů našeho pohledu:
1) Čínské státní dluhopisy se od roku 2020, kdy jsme je do portfolia zařadili na úkor amerických státních dluhopisů, osvědčily jako dobrý diverzifikátor. Čínská ekonomika je v jiném stádiu, než vyspělé ekonomiky. Téměř ji nezasáhla zvýšená inflace, a to se projevilo i na výnosech čínských dluhopisů. Ty od roku 2020 překonaly 3-7leté americké státní dluhopisy o téměř 24 %.
Obrázek 1: Výnos čínských vs. amerických státních dluhopisů (leden 2020 až říjen 2023)
Nicméně, v tuto chvíli se výnos do splatnosti amerických státních dluhopisů pohybuje okolo 5 %, což je téměř dvojnásobek těch čínských. A i evropské státní dluhopisy se dostávají ke 4 % za rok. To je důvod, proč jsme pomalu začali expozici vůči čínským dluhopisům stahovat. Důvodem, proč jsme zatím nesáhli k jejich razantnějšímu snížení je měnová diverzifikace portfolia jako celku.
2) Čínské akcie jsou významně zastoupeny pouze ve dvou našich ETF: iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF (IE00BKM4GZ66) a Amundi MSCI EM Asia UCITS ETF (LU1681044480). Jejich expozice se v čistě akciové části v dynamických portfoliích pohybuje okolo 10 %. Navíc, všechny uvedené problémy a rizika jsou dnes již do cen akcií propsány a díky tomu se pohledem P/E obchodují s více než 50% slevou oproti těm americkým. Dvojnásobný potenciál výnosů v příštích letech (ačkoliv s vyšší kolísavostí) ukazuje i graf dlouhodobě očekávaných výnosů od společnosti Blackrock níže.
Obrázek 2: Očekávané roční výnosy pro čínské akcie vs. americké akcie velkých firem v dlouhodobém horizontu
K tomu je dobré zohlednit i fakt, že asijské ekonomiky, včetně té čínské, by měly podle prognóz mezinárodního měnového fondu v příštích letech i přes všechny své problémy růst až 4x rychleji než většina vyspělých zemí.
Velmi důležitý je pro nás i pohled diverzifikace. Asijské trhy se mohou chovat jinak, než ty vyspělé, což akciovému portfoliu může v konečném důsledku přinést větší stabilitu. Svá nemalá rizika a problémy dnes nese i USA a Evropa. Naše portfolia mají asijské akcie významně nadvážené, protože například Čína je v běžných globálních akciových indexech zastoupena pouze cca 3 %. Nicméně z pohledu diverzifikace portfolia má 3% zastoupení zanedbatelný význam.
Aktuálně našim portfoliím rozvojové asijské akcie snižují výkonnost, ale dlouhodobě věříme, že jsou naše portfolia lépe diverzifikovaná a pozicovaná pro těžká období, která mohou přijít, a která mohou zamíchat kartami ve světě.
3) Samozřejmě nemáme patent na rozum a naše předpoklady mohou být mylné. Proto máme v Edwardovi další řadu modelových portfolií spravovaných podle modelů společnosti Blackrock, která jsou řízena aktivně a kde je aktuálně Čína na neutrálních až podvážených pozicích. Případně můžete využít i možnost individuálního nastavení portfolia a zastoupení vybraných ETF na žádost klienta ručně upravit. Obě zmíněné alternativy nabízejí všechny výhody Edwarda, na které jste běžně zvyklí jako například napojení na finanční plán, pravidelné rebalancování nebo možnost měnového zajištění.
Upozornění: Tento článek nepředstavuje investiční doporučení a historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů. Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové a společnost Edward negarantuje dosažení výnosů z těchto investic. Před investováním se proto vždy poraďte se svým finančním poradcem.