ESG modelová řada

Naše unikátní modelová řada ESG obsahuje aktivně řízená nízkonákladová portfolia. Jejich složení je inspirováno investičními modely společnosti BlackRock. Navrhli jsme ji tak, aby přinášela nejen dlouhodobé výnosy, ale zároveň zohledňovala i přínosy pro společnost a životní prostředí. Prostřednictvím investovaných peněz tak podpoříte dlouhodobě udržitelný přístup ke světu, ve kterém žijeme. Zajímá Vás, jak Edward zohledňuje ESG kritéria ve svých portfolií a co přesně tato zkratka znamená? Více se můžete dozvědět tady. 

ESG modelová řada obsahuje okolo 20 burzovně obchodovaných fondů (ETF) složených z tisíců akcií a dluhopisů z celého světa. Vzhledem k aktivnější povaze těchto portfolií dochází ke změnám ve složení až 4x za rok. ESG modelová řada je vhodná pro investory, které zajímá aktivně řízená snaha o vyšší výnosy, kontrola rizika a současně pozitivní dopad investice na naši planetu a společnost.

Aktivně řízená portfolia

Akcie, dluhopisy a hotovost

Odpovědné ESG investování

Inspirováno BlackRockem

ESG portfolia ESG1 až ESG10 dle míry rizikovosti

Úročená
hotovost (1)

Ideální pro pokrytí každodenních výdajů. Mějte vždy po ruce pohotovostní fond s fixním úročením, dokud nebudete připraveni investovat.

Konzervativní
portfolia (2 – 3)

Zvyšte svůj potenciální výdělek na dalších penězích s nízkou kolísavostí. Ideální při spoření na nákupy v příštích 1-3 letech.

vyvážená
portfolia (4 – 5)

Časem prověřené metody navržené tak, aby maximalizovaly výnosy v dlouhodobém horizontu, zatímco my automaticky hlídáme riziko za Vás.

růstová
portfolia (6 – 10)

S možností vyšší volatility, ale i vyšších výnosů. Vhodné při investování s delším časovým horizontem, do převážně akciových portfolií.

Chcete investovat odpovědně a s dobrým pocitem?

Asset alokace

Zdroj: Edward, k 30. 4. 2024.

Asset alokace této modelové řady je řízena systematicky podle odborných doporučení našeho partnera, společnosti BlackRock. Největší správce aktiv na světě s neuvěřitelnými 10 biliony USD pod správou je zároveň jedním z lídrů v oblasti ESG investování.

Akciová složka této modelové řady se skládá z několika ETF, které zahrnují akcie odpovědných firem z celého světa. Součástí je také jedno ETF zaměřené na výrobu obnovitelné energie. Akcie jsou doplněny úročenou hotovostí v českých korunách a dále pak státními, protiinflačními a korporátními dluhopisy. Váha aktiv v jednotlivých portfoliích vždy odpovídá požadované rizikovosti. 

Dluhopisová část zahrnuje tisíce cenných papírů vydaných firmami a státy z celého světa s rozmanitou durací a kreditními ratingy. Alespoň 80 % aktiv ve všech modelových portfoliích je uloženo v ETF, která splňují určitá environmentální, sociální a správní kritéria (ESG). Netýká se to pouze portfolií ESG1 až ESG3, kde tvoří velký podíl hotovost.

Jak mezi sebou souvisí délka investičního horizontu, rizikovost portfolia a asset alokace?   To vám blíže osvětlí náš článek na blogu

Portfolio charakteristiky

Akcie - Regionální rozložení

Zdroj: BlackRock, Aladdin k 31. 3. 2024. Index MSCI ACWI je zde použit jako benchmark pro akciovou složku modelového portfolia.

Akciová složka modelové řady ESG svým regionálním rozložením koresponduje s tzv. neutrálním složením. To je stanoveno globálním benchmarkem MSCI ACWI, který zde reprezentuje fond iShares MSCI ACWI ETF. Jediné znatelné odchylky můžeme aktuálně sledovat v nadvážení Japonska a mírném podvážení Pacifiku a rozvojových trhů

Dluhopisy - kreditní hodnocení

Zdroj: BlackRock, Aladdin k 31. 3. 2024.

Dluhopisová složka ESG portfolií se svým kreditním ratingem drží poměrně blízko globálního benchmarku, který je zde reprezentován fondem iShares Core Global Aggregate Bond ETF. Rozdíl se nachází v nižších kreditních kategoriích. ESG portfolia narozdíl od našeho benchmarku zahrnují pro vyšší potenciální výnos a diverzifikaci i malé zastoupení tzv. „junk bonds”, což jsou dluhopisy s vyšším kreditním rizikem a tím pádem také vyšším potenciálním výnosem.

Historická výkonnost a rizikovost

Vývoj hypotetické investice

Počáteční vklad: 100 000 Kč

Zdroj: Edward k 31. 3. 2024. Výsledky simulují vývoj vybraného modelového portfolia zajištěného do CZK, od října 2022 pak bez měnového zajištění. Nejsou-li pro jednotlivé ETF v portfoliu dostupné historické ceny pro celé zobrazované období, je jejich starší vývoj pro účely simulace nahrazen vývojem indexu, které ETF sledují. Simulace zohledňuje rebalancování, náklady na měnové zajištění i náklady spojené s řízením portfolia. Výsledky jsou kalkulovány s manažerským poplatkem 1,99 % pro modelová portfolia MP4-MP10 a s poplatkem 0,25 % pro modelová portfolia MP2-MP3 (0,25 % – 0,50 % u MP1). Upozorňujeme, že modelace má své limitace. Indexy nejsou zatížené vnitřní nákladovostí a tracking error jako ETF. Vstupní poplatky nejsou pro účely simulace uvažovány. Použité údaje se týkají minulosti. Mějte na paměti, že výkonnost v minulosti není zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů.

Jak by se ESG portfolia chovala v minulosti, pokud bychom do nich v roce 2013 investovali jednorázově částku 100 000 Kč? Na názorné simulaci můžete vidět, jak dlouhodobý investiční horizont zpravidla hraje ve prospěch investorů. A to i přesto, že ve vymezeném období nastalo mnoho nepříznivých historických situací, od krachu na čínském trhu v roce 2015 až po válku na Ukrajině.

Nikdy neberte vývoj hypotetické investice jako hlavní kritérium při sestavování investičního plánu. Minulé výsledky totiž nezaručují budoucí zisky. Konzultujte vždy své cíle s finančním poradcem, který pro Vás vytvoří individuální finanční plán. Přihlédne k Vašemu postoji k riziku, časovému horizontu i očekávaným výnosům.

Historické scénáře

Jak by reagovala některá vybraná portfolia při současném rozložení na reálné historické milníky? Prohlédněte si tabulku níže. Například během recese v roce 2008 by došlo k poklesu hodnoty u plně akciového portfolia ESG9 o více než 40 %, zatímco portfolio ESG5 s vyšším zastoupením dluhopisů by ztratilo jen něco málo přes 2 % ze své hodnoty. Defenzivní ESG3 portfolio, které obsahuje také úročenou hotovost, by v tomto těžkém období zaznamenalo dokonce více než 6% nárůst.

Výkyvy na trzích k investování patří

Historie nám dokazuje, že období pádu trhů je z pravidla následováno růstem. Výkyvy na trzích k investování patří, držte se proto vždy svého dlouhodobého investiční plánu. Důležité je zachovat si chladnou hlavu, a naopak krizi vnímat jako příležitost. Je to čas pro taktické jednorázové investice a nákup aktiv se slevou. Konzultujte proto své možnosti s finančním poradcem.

Zdroj: BlackRock, Aladdin k 31. 3. 2024.

Pokud vás zajímá i náš odhad očekávaných budoucích výnosů pro Edwardova modelová portfolia na příštích 10 let, prohlédněte si Očekávané výnosy a rizikovost.

Vybrané ETF fondy a nákladovost (TER)

Naším sítem projdou jen ti nejlepší. Pro všechna Edwardova modelová portfolia vybíráme v rámci jednotlivých investičních kategorií nízkonákladové ETF od renomovaných investičních správců. Vycházíme přitom z hodnocení nezávislých analytických agentur. Interně máme rovněž přísně stanovená kritéria, která musí každé ETF splňovat.

Například do portfolia ESG10 jsme vybrali fond iShares Global Clean Energy UCITS ETF, který představuje tematickou investici do oblasti čisté energie. Jedná se o akcie 100 největších globálních společností zaměřujících se na produkci čisté energie, ekologická energetická zařízení a navazující technologie. Jsou v něm zastoupeny společnosti z USA, Nového Zélandu nebo Brazílie. Jmenovitě například firmy Vestas Wind Systems, Meridian Energy, First Solar a Solaredge Technologies.

Vybrané ETF fondy

Zdroj: Edward k 29. 5. 2024.

Total Expense Ratio (TER) je míra nákladů, které investor platí za správu a provoz určitého investičního fondu. Čím nižší je hodnota TER, tím méně peněz investor utratí za správu fondu, což bude mít pozitivní vliv na celkový výnos investice.



Hodnoty uvedené v tabulce níže jsou váženými průměry TER všech fondů zastoupených v daném modelovém portfoliu.

Průměrná nákladovost portfolií